HOK&HOS
Nu aveti instalat Flash Player

GRĂDINIȚA GERMANA HO-ȘCOALA GERMANA HO | CONCEPTUL PEDAGOGIC HO | CURRICULUM | EVALUARE
ECHIPA PEDAGOGICĂ | PARTENERIATE | FACILITĂȚI |  ACTIVITĂŢI EXTRAŞCOLARE |  GALERIE FOTO | NOUTĂȚI | CONTACT
Gradinita Germana

CURRICULUM

Curriculumul utilizat este cel oficial, promovat de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului pentru instituțiile în care se predă limba germană ca limbă maternă.

Grădinița Germană HO și Școala Germană HO sunt interesate, însă, să atingă obiectivele educaționale propuse pentru copiii care frecventează instituții similare din Germania și din Austria. Pentru aceasta, fiecare coordonator de grupă este la curent cu tot ce înseamnă curriculum în țările mai sus menționate, iar materialele didactice auxiliare sunt achiziționate cu consultarea specialiștilor în educație din inspectoratele școlare din Germania și Austria. Acest lucru este posibil prin colaborarea pe care am dezvoltat-o cu specialiști în educație din inspectoratul școlar din Augsburg (Germania), respectiv din inspectoratul scolar din Viena.

Oferta coerentă de educație în limba germană a Școlii Hermann Oberth, care cuprinde nivel preșcolar, primar și gimnazial, facilitează includerea naturală a clasei pregătitoare. În acest sens, prevederile noii Legi a Educației pot fi ușor puse în practică, evitând dificultățile de integrare a copiilor, dar și pe cele administrative și organizatorice.

Copierea, reproducerea si distributia imaginilor din interiorul
acestui site sunt strict interzise fara acordul HOK & HOS.